Domovská stránka /Blog / výhody a nevýhody hliníkových vstupních dveří

Výhody a nevýhody hliníkových vstupních dveří

Pokud se ale na hliníkové dveře podíváme podrobněji, zjistíme, že vyšší pořizovací náklady se nám při dlouhodobém používání bezpečně vrátí. I základní údržba hliníkových dveří totiž stačí na to, aby vám sloužily po dvaceti letech stejně dobře jako první týden. Hliníkové vchodové dveře zkrátka vydrží i několik generací – a to už za vyšší cenu určitě stojí.

Mezi nejčastěji zmiňované výhody hliníkových vchodových dveří patří vysoká odolnost, nadstandardní bezpečnost a luxusní vzhled.

Hliníkové vstupní dveře poslouží déle, než očekáváte

Hliník je ušlechtilý materiál a mezi jeho přednosti patří pevnost, tuhost a nízká hmotnost. To se příznivě promítá i do kvalit výsledných vstupních dveří, které se nekroutí a nedeformují, výborně odolávají vnějším podmínkám a svou životností snadno přeskočí 50 let.
Výhodou, kterou oceníte hlavně ve velmi namáhaných prostorech, je také konstrukční přesnost a dobré mechanické vlastnosti. Laicky řečeno, hliníkové vchodové dveře jdou dobře otevírat a zavírat po dlouhá leta i v desetipatrovém paneláku.

Izolace a bezpečnost = hliníkové dveře opět na špici

Cítíte instinktivně z hliníkových dveří chlad holého kovu? Jistě, ty nejlevnější dveře se základní skleněnou výplní asi v pasivním domě nevyužijete.
Na trhu ale najdete i vstupní dveře z několikakomorových profilů s přerušeným tepelným mostem a izolační výplní z kompozitních materiálů. Podobné dveře mají tak nízké hodnoty tepelné prostupnosti, že byste za ně dostali na ekologické výstavě minimálně čestné uznání.
Odolnost proti deformacím a celková robustnost konstrukce zase u hliníkových dveří zlepšuje pasivní bezpečnost. Samozřejmě ale stále platí, že dveře jsou tak bezpečné, jak je bezpečný jejich nejslabší článek – pokud do mohutných hliníkových dveří dáte nejlevnější fabku, nijak si nepomůžete.

Nechte si vyrobit originál

Pokud vás ještě nepřesvědčily užitné vlastnosti hliníkových vchodových dveří, přesvědčí vás jejich vzhled. Ten nemá oproti jiným typům dveří téměř žádná omezení a s úspěchem jej přizpůsobíte moderní novostavbě i staršímu domu. Pokud máte dřevěná či plastová okna, hliníkové vstupní dveře s nimi snadno sladíte.
U hliníkových vstupních dveří se vyřádíte v kombinování tvarů, barev (včetně dokonale věrných imitací dřeva nebo metalíz), rámečků, drážkování i prosklení. Vše si přizpůsobíte do nejmenšího detailu a vaše nové dveře budou originál.
Pokud vám záleží na vzhledu stejně jako na užitných vlastnostech, dívejte se po oboustranném nebo alespoň jednostranném překrytí dveřního křídla. To jednoduše řečeno znamená, že vámi pracně vybraný dekorativní panel překryje dveřní křídlo po celé ploše – viditelná zůstane pouze zárubeň. Výsledkem je elegantní linie dveří s jednolitým povrchem.

A co nevýhody?

Jak jsme už psali výše, hliníkové vstupní dveře nemají krom vyšší ceny žádné podstatnější nevýhody. I proto například v Německu nebo Rakousku platí, že vstupní dveře = hliníkové dveře, a cena za ně se zde běžně pohybuje od 2 500 do 4 000 EUR.
Promýšlení, zda se vám za podobnou cenu při téměř neomezené životnosti dveří vyplatí, je už na vás.

Přečtěte si také

Prodejci Konfigurátor dveří