Domovská stránka /Blog / Nemůžete si dovolit_GFK

Nemůžete si dovolit hliníkové dveře?
Konečně je na trhu alternativa

Co to vlastně je výplň GFK?

Nemůžete si dovolit_gfk
Technologie překrytí křídla u dveřní výplně GFK

Vchodové dveře s výplněmi GFK se odlišují od klasických výplní jak materiálem, tak konstrukcí.

Jádro extrudovaný polystyren, zajišťující tepelnou i zvukovou izolaci, kryjí povrchové desky ze speciálního sklolaminátu GFK. Sklolaminát je univerzální, lehký, a pevný materiál. Snadno se zpracovává a například ve srovnání s kovy je výrazně levnější. Pro zajímavost – používá se například na trupy letadel a lodí, automobilové díly, střešní krytiny nebo vířivé vany. Výhodou sklolaminátu je také jeho snadná údržba. Výborně odolává plísním a je omyvatelný.

Kromě moderních materiálů odlišuje vstupní dveře s výplní GFK také jejich konstrukce. Tradiční dveřní výplně se do rámu křídla vkládají. GFK výplně se ale lepí na dveřní křídlo a celou plochou lepeného spoje posilují konstrukční pevnost křídla. Výrazně tím zlepšují vlastnosti vchodových dveří, které jsou díky tomu velmi pevné a tvarově stálé.

Dveře s výplněmi GFK obstojí i před nároky pasivních domů

Pokud se zajímáte o úspory energií, jistě vám není neznámý koeficient (součinitel) tepelné prostupnosti. Pro požadavky pasivních domů, tedy nejvyšší třídy energeticky úsporných budov, musíte mít dveře s celkovým koeficientem tepelné prostupnosti nižším než 0,8 W/mK.

Nemůžete si dovolit_gfk
Dveře s výplněmi GFK přizpůsobíte vzhledu svého domu

Samotné výplně GFK přitom mají hodnoty tepelné prostupnosti kolem 0,55. Pokud tedy u svého dodavatele objednáte dveře s odpovídajícím profilem, je rozhodně možné přísné nároky energeticky úsporných staveb splnit.

Když chcete nadčasové dveře, které nemá každý druhý

Dveře s výplněmi GFK poznáte mezi těmi obyčejnými na první pohled. Může za to výrobní technologie překrytí rámu křídla, díky které jsou dveře velmi elegantní a celistvé. Na první pohled je nerozeznáte od výrazně dražších dveří z hliníku. Co se vzhledu týče, mají dveře s GFK výplněmi i další výhody:

  • Kromě oblíbených povrchových úprav v dekorech dřeva si u výplní GFK vyberete také z barevných nástřiků v jakémkoliv odstínu RAL
  • Samozřejmostí je pak prosklení izolačním trojsklem
  • Dveřní výplň GFK vám výrobce na přání opatří hliníkovými rámečky nebo nutami (drážkami) vylitými barvou
  • Interiérovou desku může zdobit hliníkový nebo krycí rámeček, který umožňuje výměnu skla při jeho rozbití

Dveře s GFK výplní jsou alternativou k hliníku

Abychom byli upřímní, přes všechen pokrok jsou ideální vchodové dveře stále z hliníku. Stačí se podívat za hranice směrem na západ a důkazy najdete v každé vesnici. Jak už to tak bývá, každý ideál má své „ale“. V případě vchodových dveří z hliníku je tím ale vyšší cena, která je stále pro mnoho zákazníků nepřekonatelným problémem.

A právě v takových případech přichází velká chvíle plastových vstupních dveří s výplněmi GFK. Hliníkovým dveřím se přibližují vzhledem i parametry, mají rovněž vynikající trvanlivost a hlavně – pořídíte je výrazně levněji.

Jen ve dvou případech vám dveře s výplněmi GFK nedoporučujeme: když s touto moderní výplní nemá výrobce zkušenosti a neabsolvoval příslušná školení; a když je stavební otvor pro vchodové dveře příliš malý.

Pokud ale zvolíte doporučeného výrobce a nenarazíte na žádná omezení stavby, budou vám vchodové dveře s výplní GFK sloužit spolehlivě mnoho let.

Přečtěte si také

Prodejci Konfigurátor dveří