Jaké si mám vybrat vchodové dveře?

Zpět na výpis článků
Články

Ať už při stavbě nového domova nebo při rekonstrukci starší stavby se musíme dřív nebo později zaměřit na vchodové dveře. Protože je jejich výběr široký, pojďme se společně podívat na 3 základní typy vchodových dveří, se kterými se můžete nejčastěji potkat.

Vchodové dveře s dveřní výplní Vchodové dveře celoprosklené Vchodové dveře příčkové

Ke každému typu si řekneme několik informací, které nám můžou pomoci s výběrem. Každý má totiž své silnější i slabší stránky, o kterých se zmíníme. Pro lepší orientaci se pokusíme tomu dát přehlednou strukturu.

Jsme společnost, která se zabývá výrobou dveřních výplní pro plastové a hliníkové dveře, a proto jistě pochopíte, že začneme právě tímto typem dveří.


Vchodové dveře s dveřní výplní

 
Možnosti výběru
Možnosti výběru jsou OBROVSKÉ, a to jak z hlediska tvarů, tak z hlediska povrchových úprav, prosklení i doplňků. Například pro plastové dveře aktuálně nabízíme 110 modelů, pro hliníkové dveře pak 88 modelů. Dekorů je více než 300 a k tomu další možnosti lakování a jiných povrchových úprav. Je toho tolik, že si dokáže vybrat snad asi každý.

 
Tepelně izolační možnosti
Tepelně izolační vlastnosti se pohybují v pásmu od excelentních po průměrné. Špičkové izolační parametry překryvných výplní Entry nebo Alu Smart či Alu Design za sebou nechávají i celoprosklené dveře s trojsklem. A vkládané výplně Vizual, Elegance nebo Start jim ostudu určitě nedělají, byť je celoprosklené dveře s trojsklem porážejí.

 
Hmotnost
Zanedbatelná ve srovnání s celoprosklenými dveřmi. Zřejmě Vás napadá otázka, proč by jste se měli hmotností dveří zabývat. Je to proto, že váha může mít a má na funkčnost dveří významný vliv. Konkrétně má hmotnost největší vliv na panty dveří, které musí nést váhu dveřního křídla. Je pak rozdíl, pokud křídlo zatížíme dveřní výplní s hmotností okolo 30 kg, nebo váhou obrovského trojskla, které samotné pokoří hranici 80 kg. A to není zanedbatelný rozdíl, čím vyšší hmotnost dveřního křídla, tím víc roste riziko svěšování křídla, zhoršení jeho funkčnosti a nakonec i nezbytnosti jeho častějšího servisování.

 
Cena
Cenové úrovně jsou různé. Otevřeně si můžeme říct, že celoprosklené dveře budou levnější, podobně i většina příčkových provedení . Rozdíly však nemusejí být významné, podívejte se kupříkladu na trvale výhodnou nabídku výplní.

 
Servisování dveří
Díky poměrně nízké hmotnosti výplní a snadné manipulaci je servisování dveří snadné a efektivní. Servis si pochopitelně nebudete dělat sami, přesto je dobré na něj pamatovat. Krátký a nekomplikovaný servis bude v konečném důsledku levnější než servis dlouhý a složitý.


Vchodové dveře celoprosklené

 
Možnosti výběru
Možnosti výběru nejsou velké. Provedení, se kterým se nejčastěji potkáte, je provedení s mléčným sklem. Další varianty, včetně pískovaných či jinak zdobených skel, uvidíte výjimečně.

 
Tepelně izolační možnosti
Tepelně izolační vlastnosti jsou ve variantě s trojsklem velmi dobré. Nedosahují sice na izolační parametry dveřních výplní Entry, Alu Design nebo Alu Smart, ale rozhodně se jedná o velice dobré hodnoty. Varianta provedení s dvojsklem má výrazně horší tepelně izolační vlastnosti, jeho použití, kromě okamžité úspory při nákupu, nedává z pohledu tepelné izolace velký smysl.

 
Hmotnost
Hmotnost celoprosklených dveří je vysoká. Jak jsme zmiňovali v části výše, hmotnost dveřního křídla má podstatný vliv na funkčnost celých dveří. U celoproskleného provedení může být jen váha samotného trojskla přes 80 kg. Opět zopakujeme: čím vyšší hmotnost dveřního křídla, tím víc pak roste zatížení dveřních pantů a s tím související riziko svěšování křídla, zhoršení jeho funkčnosti a nakonec i nutnosti jeho častějšího servisování. Varianta celoprosklených dveří s dvojsklem je s ohledem na hmotnost křídla lepší volba, ovšem tepelně izolační vlastnosti jsou v tomto případě podprůměrné.

 
Cena
Obecně se dá říct, že cena bude nižší, než jsou ceny dveřních výplní. Celoprosklené dveře (nejčastěji s mléčným sklem) se využívá jako ekonomická varianta vchodových dveří.

 
Servisování dveří
Kvůli velké váze a horší manipulaci je servisování náročné. Zatímco dveřní výplň dokáže servisovat jeden technik, na 80 kg prosklení už musí být technici alespoň dva. Servis bude s ohledem na toto dražší. Opět poznámka: servis si nebudete dělat sami, ale je dobré na něj pamatovat. Náročný servis ve více lidech bude dražší než snazší servis, se kterým si poradí jeden technik sám.


Vchodové dveře příčkové

 
Možnosti výběru
Možnosti výběru jsou zdánlivě velké. Příčkové dveře jsou takovým mezistupněm mezi dveřmi s ozdobnými výplněmi a celoprosklenými dveřmi. Jejich vzhled je většinou technický, plný pravých úhlů, případně trojúhelníků, a to v kombinaci se sklem a hladkými panely. I přes celkově širokou nabídku různých vzhledů (zřejmě každý prodejce dveří má podobnou nabídku příčkových dveří) se jich ve skutečnosti prodává častěji zhruba 5 typů. Nenajdeme mezi nimi žádné modely s náznakem oblého motivu, protože to je technologicky velice složité na výrobu. Proto hodnotíme možnosti výběru jen jako zdánlivě velké.

 
Tepelně izolační možnosti
Tepelně izolační vlastnosti jsou spíš podprůměrné. Každé rozčlenění, každá příčka zhoršují parametry tepelné izolace. Čím víc jsou příčkové dveře rozčleněné, tím jsou „studenější“. Ze všech tří tady rozebíraných typů vchodových dveří mají příčkové dveře v tomto ohledu nejhorší vlastnosti.

 
Hmotnost
Hmotnost je přijatelná. S rostoucím počtem členění narůstá i celková hmotnost. Ale ta i přesto zůstává stále hluboko pod hmotností celoprosklených dveří s trojsklem.

 
Cena
Jednodušší typy příčkových dveří mají cenu nižší než dveře s ozdobnou výplní. V případě složitějšího členění se pak ceny příčkových dveří a dveří s výplní přibližují a srovnávají. Například s modely z řady Vizual, kde najdete Trvale výhodnou nabídku.

 
Servisování dveří
Servisování dveří je složité. Jedná se o technickou záležitost, se kterou vás nechceme příliš zatěžovat. Proto si jen povězme, že většina servisních techniků bude raději servisovat prosklené dveře a nejraději dveře s dveřní výplní. Správně seřídit příčkové dveře je totiž někdy téměř nemožné.


 

Závěrem

Je vidět, že rozhodování o tom, které vchodové dveře si zvolit, nemusí být jednoduché. Naší snahou bylo v tomto článku zmínit základní vlastnosti a výhody nejběžnějších modelů, jejich silné i ty méně silné stránky.
Pro Vaše lepší rozhodování ještě přidáváme srovnávací tabulku, kde najdete jednotlivé typy a jejich klíčové vlastnosti, přehledně vedle sebe.

 

Dveře s dveřní výplní Celoprosklené dveře Příčkové dveře
Možnosti výběru **** * **
Tepelně izolační vlastnosti **-**** *-*** *-**
Hmotnost ***-**** *-** **-***
Cena *-*** *** **-***
Servisování dveří **** ** *

Poznámka: čím více hvězdiček je u vlastností uvedeno, tím je daná vlastnost lepší. Tam, kde není možné uvést jednoznačně jen jedinou hodnotu vlastnosti, uvádíme jejich interval (kupříkladu tepelně izolační vlastnosti mohou být různé s ohledem na vybraný typ výplně nebo příčkových dveří).
 
Povšimněte si zejména tepelně izolačních vlastností, které jsou tak důležité pro úsporu nákladů za energie. K renovaci a modernizaci vašeho domova nyní můžete využít dotační program Nová zelená úsporám Light, jehož hlavním cílem je šetření nákladů na energie. Dotaci lze využít i na vchodové dveře, které jsou jednou z podporovaných investic. Neváhejte a obraťte se na nejbližšího prodejce dveří s výplní PERITO a vyberte si své nové dveře.
 
Rozhodování, které vchodové dveře si vybrat nemusí být jednoduché a jako vždy bude nakonec záležet na Vašich osobních preferencích, představách a možnostech. Snad Vám náš článek podal pomocnou ruku při tomto rozhodování. A my se budeme těšit, pokud si vyberete některý z našich výrobků.

na začátek článku

 

 
 
Nový konfigurátor dvěří