Domovská stránka /Blog / Jak vybrat vchodové dveře za rozumnou cenu

Jak vybrat vchodové dveře za rozumnou cenu

Výběr vstupních dveří v praxi často bohužel vypadá jako sled mnoha kompromisů, které ne vždy vedou k očekávanému cíli. Proto jsme připravili článek o výběru vstupních dveří s ohledem na poměr cena/užitné vlastnosti. Pokusíme se najít takové dveře, které budou cenově dostupné, které budou zároveň dobře vypadat, a které vydrží dlouho v podobě, v jaké jsme je pořídili.

Jak vybrat vchodové dveře za rozumnou cenu

Začneme od nejvyšší laťky – hliníkových dveří

Mají téměř neomezenou životnost, vypadají exkluzivně a vydrží v dokonalé formě i na velmi exponovaných místech. Hliníkové dveře tvoří špičku vstupních dveří plným právem – nic lepšího nekoupíte. U našich západních sousedů jiné vstupní dveře prakticky nenajdete.

Už asi sami tušíte, kde bude kámen úrazu. Správně, v ceně. Hliníkové vstupní dveře jsou i přes své nesporné kvality pro většinu běžných zákazníků finančně nedostupné. Běžně vychází na 60 až 100 tisíc korun, proto se u nás objevují zpravidla jen u bytových domů nebo u nejnáročnějších klientů.

Z našeho přehledu dveří za rozumnou cenu tedy, bohužel, hliníkové vstupní dveře vypadávají.

A co dřevo? Tradice a přírodní materiály fungují i dnes

Poměr cena/užitné vlastnosti je už u vstupních dveří ze dřeva rozhodně zajímavější. Mají krásný vzhled, dobře izolují, a když výrobce nebo montážní firma ví, co dělá, jsou i tvarově stabilní.

Dřevěné vchodové dveře ale mají i své nevýhody. Neprospívá jim vlhké prostředí ani extrémní rozdíly teplot – vzpomeňte si, jak bylo ve starých chalupách zádveří chladné. Dnes mají moderní domy často hned za vstupními dveřmi obytný prostor vytápěný na pokojovou teplotu. V tuhých mrazech je pak rozdíl teplot až třicet stupňů, což nemusí méně kvalitní dřevěné dveře vydržet bez zkroucení.

Vchodové dveře ze dřeva přitom stále nejsou nijak levnou záležitostí – pořídíte je zhruba od 30 do 60 tisíc, ale výjimkou nejsou ani dražší modely. S ohledem na poměr cena/užitné vlastnosti se tedy podíváme ještě jinam.

Nevěříte plastu? Poohlédněte se po nových technologiích

Posledním kandidátem na ideální vstupní dveře za rozumnou cenu jsou dveře z plastu. Vinou překonaných technologií z 90. let nemají plastové dveře u některých lidí právě dobrou pověst. O to překvapivější pak může být pohled na technologie a postupy, které se dnes používají – s původními plastovými dveřmi už moc společného nemají.

Jak vybrat vchodové dveře za rozumnou cenu

Za příklad si můžeme vzít současný vrchol ve výrobě plastových vstupních dveří, dveře s výplněmi ze speciálního sklolaminátu GFK.

Tato novinka se liší nejen materiálem, který je velmi odolný a dobře izoluje, ale také konstrukcí. Výplň se do dveřního křídla nevsazuje, ale přímo se na něj lepí. Díky tomu jsou výsledné vstupní dveře pevné, tvarově stálé a originálního vzhledu, který může například imitovat hliníkové dveře.

A konečně – plastové vstupní dveře s GFK výplní jsou za dostupnou cenu. Na částku do 10 tisíc jako u hypermarketových plastových dveří sice zapomeňte, ale oproti dřevěným dveřím vychází zhruba na polovinu.

Zdá se, že v poměru cena/užitné vlastnosti máme vítěze. Pokud se chcete o dveřích s výplněmi GFK dozvědět více, prohlédněte si detaily na webu českého výrobce PERITO.

Přečtěte si také

Prodejci Konfigurátor dveří